Det sägs att det finns massor av metangas under sjön Lake Kivu. Det pruppar upp gas då och då men den stora smällen kommer någon gång.
Förhoppningsvis inte onsdag – fredag nästa vecka.
Vulkanen Nyiragongo har en stor lavasjö – det lär vara en av 10 lavasjöar som man kan beskåda och detta ska vara en av de största. 2002 fick lavasjön nog och gav sig ut på resa och delade staden Goma mitt itu och passade på att översvämma en del av flygplatsen. Det lär komma nya utbrott inom en nära framtid.
Förhoppningsvis inte onsdag -fredag nästa vecka.
Det har regnat granater över staden. För 4 år sedan var staden under attack. Men rebellerna är en bit bort och närmar sig väl inte staden.
Förhoppningsvis inte onsdag -fredag nästa vecka.
I somras dog 11 människor i kolera. Epidemin verkar vara under kontroll och kommer väl inte tillbaka.
Förhoppningsvis inte onsdag – fredag nästa vecka.
Fortfarande förstår jag inte varför mötet om ungdomar i kooperativ ska placeras i Goma. Det kommer deltagare från Japan. Från Argentina. Och jag. Goma? Varför?
Men det ska bli bra att för första gången besöka DR Congo – även om det bara blir några hundra meter in i landet.