
Kristdemokraterna halveras i senaste SCB-undersökningen . Sverigedemokraterna ökar nästan lika mycket som Kristdemokraterna tappar.
Och här minns jag teorierna om att Kristdemokratiska tappet började i och med EU-valet och Adaktussons slirande i abortfrågan. Kanske lite – men det egentliga tappet började den 2a juli. Köttbullslunchen mellan Ebba Busch Thor och Jimmie Åkesson där de diskuterade gemensamma intressen – sjukvård och energi. Fast det hela började tidigare. 26 november när Johan Ingerö började arbeta för Kristdemokraterna. Efter detta har Ebba Busch Thor alltmer börjat prata om saker och ting som skulle kunna locka väljare från Sverigedemokraterna. Det finns de som sympatiserar med Sverigedemokraterna men inte fullt ut – det har funnits skam med i bilden. Skam för att stödja ett parti med mörkbrun historia. Och då kommer karbonpappret Kristdemokraterna. Säger i princip samma saker (minns Ebba Busch Thor i en partiledardebatt pratandes om 100 000 våldtäkter och att de skyldiga männen ska utvisas – som om svenskar inte våldtar och när det i verkliga livet handlar om 7960 våldtäktsanmälningar) men litar på att folk tänker “de är ju ändå kristna och vill väl”
Men att säga samma saker som Åkesson säger räcker inte. Värre är normaliseringen av rasismen. När Ebba Busch Thor lunchar med Jimmie Åkesson – tar hon nästa steg. Hon gör det rumsrent att resonera med rasister. Hon bjuder in Åkesson in i samtalet. (Det är nog bara Nobelkommittén som står emot hårdnackat snart) Hon gör Åkesson rumsren.
Men se – då slipper ju de som egentligen stödjer Sverigedemokraterna känna skam för att göra det längre. Det hade hon nog inte tänkt på…..
Alltså – jag känner fortfarande ingen – absolut ingen – som berättar att de stödjer Sverigedemokraterna. Men de måste ju finnas – även i mina algoritmer. Men att berätta ? Skammen har varit för stor. Rätt så. Det är inget att vara stolt över att stödja ett rasistiskt parti.
Men så kommer Ebba Busch Thor och drar av skämsskudden. Och då rusar raskt de som under en tid gav sitt stöd till hennes parti – tillbaka till originalet. Det ser man tydligt i dagens SCB – undersökning.
Men – och här kommer det hemska men – sisådär 26-28% beredda att stödja ett rasistiskt original och ett karbonpapper….. (nu finns det ju fortfarande riktiga kristna som inte gillar Kristdemokraternas vändning från vänd andra kinden till – till > örfila på bägge kinder.
Vadan detta? Skjutningar? Termosbomber? Trasig skola? Är det den s k systemkollapsen som det tjatas om som får folk att vilja ha enkla svar? I den vevan kommer Pisa-undersökningen som visar på skolresultat klart över OECD-snittet. Det kommer trygghetsundersökningar från Stockholm och Malmö som visar på att folk känner sig alltmer trygga och utsätts för färre brott. Kommer den informationen att dränkas i klagovisorna från SD, M och KD?
Om folk inte själva letar efter information – utan lyssnar till den som gapar högst – är risken stor för att 22,6% inte är taket för SD.