De har stått där sedan tidig gryning…

IMG_32390630 skickade min granne detta foto. Kön ringlade sig lång till vallokalen. Minst en kilometer lång. Vallokalen skulle öppna kl 08.00 men sedan 4-tiden i gryningen hade folk börjat köa.

12 valstationer finns i vallokalen. Trots det hade han inte kommit fram till någon av dem 2 timmar efter att vallokalen hade öppnat.

Ett tålmodigt folk.

På valdagen.

Sveriges Radio rapporterar om ett väldigt jämnt val. Oppositionsledaren Raila Odinga knappar in på president Kenyattas försprång. Samtidigt så fnyser man åt opinionsundersökningar här. Dom går att fixa så det ser bra ut för en själv.

Rykten snurrar. “Internet ska stängas av”. Internet fungerar. Rykten snurrar ändå.

Jag bodde i Kenya 2007-08. Valet som blev en härdsmälta. Över 1000 dödade. 100 000-tals internflyktingar. Vägspärrar där folk från “fel” stam mördades. Allt för ett valresultat som dröjde och dröjde och dröjde. Och som ändrades.

I 2 dagar lämnade jag inte mitt hem. Det väsnades ute på gatorna. Plundring följde på alla demonstrationer.

Blir det lika i år?

kl 11.00 på valdagen tror jag inte det.

^^^^^^^^^^

Och på P1 rapporterar man att det änsålänge är lugnt. Ja men självklart – det är först när resultatet kommer – eller dröjer – som det kan bli oroligt.

^^^^^^^^^^^

Och nu börjar  Resultatendroppa in. Väldigt få änsålänge. Men tydligt att det handlar om Kenyatta eller Odinga. Men när blir det klart? I morgon? Eller inom 7 dagar (vilket konstitutionen kräver).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.