Madrid. Mitt inne i ett jetlegande. Vaknar trött varje morgon, somnar pigg varje kväll. En frukost med perfekt stekta ägg och skinka. El pais som lyfter morgontidningsläsningen till nya höjder. En dag hyllas Robyn som årets artist, alla dagar läcks Wikileaksnyheter. En dag skriver Vargas Llosa om Rinkeby – en hyllning det med.
Reina Sofiamuseet. Vandring runt en borggård. Thyssenmuseet. Vandring upp och nerför trappor.
Calle Serrano. En urmakare. Hon ler inte. Inte det minsta. Hon plockar bort tre hårstrån från urverket. Hon tittar anklagande på mig och säger att det är hårstrån i klockan. Jag väljer att inte säga något. Det är bäst så.
Giorgio Armanibutiken. Två japaner. Prövar kavajer, det är något fel på kavajen tycker de, så expediten får pröva. Det är inget fel på kavajen.
Corte Ingles. Trångt. Dammigt. Varmt. Olivolja och vaniljsocker.
Ordning och reda. -“jag kan säga ‘flicka och pojke’ på svenska” säger expediten och “ordning och reda -öl på fredag” kan hon också säga.